akcesoria do ćwiczeń w domu

Akcesoria sportowe do ćwiczeń w domu

Zamknięcie siłowni przez pandemię koronawirusa zmieniło nasz styl ćwiczeń. Miesiące, kiedy wyjście na siłownię lub do klubu fitness nie było możliwe, udowodniły nam, że można zadbać o swoją sylwetkę i kondycję fizyczną w domowych warunkach. Jakie akcesoria do ćwiczeń warto kupić do swojego domu?

Mata do ćwiczeń

Podstawowym akcesorium sportowym, w jaki warto się wyposażyć, jest oczywiście mata do ćwiczeń. Wykorzystasz ją do różnego rodzaju treningów. Mata do ćwiczeń z pewnością zapewni nam większy komfort niż koc rozłożony na podłodze, ponieważ nie będzie się ona przesuwać. Niestabilne bądź śliskie podłoże w trakcie ćwiczeń może doprowadzić do kontuzji. Maty do ćwiczeń nie należą do drogiego sprzętu sportowego, ich ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych.

Hantle kettlebell 

Hantle kettlebell są rodzajem ciężarków do podnoszenia. Wyglądem przypominają kulę z wielkim uchem. Mamy do wyboru różne ciężkości kettlebell, od kilku do kilkudziesięciu kilogramów. Osoby wykorzystujące kettlebell w swoich ćwiczeniach doceniają je za wyjątkowy kształt, który pozwala na dobre ułożenie w dłoni i przemieszczanie się środka ciężkości kuli. Za ich pomocą możemy wykonać bardzo intensywny trening całego ciała. Popularnym ćwiczeniem siłowym, do którego wykorzystamy kettlebell jest tzw. „tureckie wstawanie”.

Obciążniki na kostki

Obciążniki na kostki i nadgarstki to sprzęt, który swoją konstrukcją umożliwia umieszczenie ciężarów na przegubach nadgarstków lub kostkach. Obciążniki zapinamy na rzepy, dzięki czemu rozmiar jest zawsze uniwersalny. Jeśli wcześniej nie ćwiczyliśmy z tego rodzaju sprzętem, możemy zakupić na początek obciążenie o najmniejszej wadze, czyli 0,5 kg. Warto zaopatrzyć się w sprzęt tego typu, ponieważ umożliwia on intensywny trening całego ciała. Ponadto, wprowadzenie obciążników na kostki przy domowych ćwiczeniach dodatkowo dociąży nasze ciało, przez co trening będzie bardziej wymagający kondycyjnie. Wykorzystanie obciążników na kostki przyspieszy modelowanie sylwetki. Wykonując ćwiczenia z obciążnikami możemy szybko ujędrnić nasze uda i pośladki, a także wzmocnić mięśnie brzucha.

Gumy treningowe 

Gumy treningowa to inaczej gumowe taśmy, które możemy wykorzystać do treningu różnych partii mięśni. Jest to niewielkich rozmiarów sprzęt sportowy, pozwalający na wiele zastosowań. Wykorzystywane są zazwyczaj w treningach ogólnorozwojowych, podczas ćwiczeń typu fitness, a nawet do rehabilitacji.

Piłka fitness 

Piłkę fitness popularnie nazywamy również piłką szwajcarską. Chodzi oczywiście o dużą, gumową piłkę wypełnioną powietrzem. Możemy ją wykorzystać do treningu mięśni brzucha oraz nóg. Dodanie piłki do tradycyjnych brzuszków zaktywizuje dodatkowo nasze mięśnie posturalne. Niektóre osoby wykorzystują piłki jako siedzisko do pracy przed komputerem, aby ćwiczyć prawidłową postawę.

Step 

Step z pewnością zwiększy dynamikę Twoich ćwiczeń, a dodatkowo wyrzeźbi Twoje nogi, talię, brzuch i pośladki. Dokładając do stepu hantelki, możemy szybko wykonać trening całego ciała i wyćwiczyć również ramiona, plecy, ręce. Podstawowym ćwiczeniem ze stepem jest wskakiwanie i zeskakiwanie z niego. 

Taśmy TRX

Taśmy TRX to specjalny zestaw lin do wszechstronnego treningu z obciążeniem własnego ciała. Taśmy do ćwiczeń zwiększają intensywność treningu, dodatkowo są łatwe w montażu nawet gdy nie mamy dużo miejsca w swoim mieszkaniu. Taśmy typu TRX są przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych sportowców. Każdy z łatwością dopasuje je do swoich ćwiczeń i planów treningowych. 

Akcesoria sportowe – trening z domu 

Wykonywanie prostych ćwiczeń w domu pozwoli nam na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej do czasu, gdy w pełni nie wrócimy do treningów na siłowni. Krótkie ćwiczenia w naszym domu pozwolą nam na poprawę ogólnej sprawności organizmu. Dzięki wprowadzeniu wymienionych akcesoriów sportowych zwiększymy zakres wykonywanych ćwiczeń i urozmaicimy je. Jeśli jednak nie chcemy wyposażyć się w profesjonalny sprzęt do ćwiczeń, możemy poprzestać na treningu z wykorzystaniem ciężaru naszego własnego ciała.