bidon zamiast plastikowej butelki, dziewczyna pije z bidonu

Bidon, butelka na wodę – co wybrać?

Napełniony bidon czy też butelka na wodę to podstawowy przedmiot, który zawsze powinno się mieć w swojej sportowej torbie. Wiemy jak bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu, szczególnie kiedy jesteśmy aktywni fizycznie. Bidon to jednak naczynie dla wszystkich, nie tylko dla sportowców, ponieważ sprawdzi się w zwykłych codziennych sytuacjach jak wyjście na uczelnię, wycieczka rowerowa, czy długa podróż. Korzystając z bidonów, ograniczymy zużycie plastiku, gdyż nie będziemy tak często kupować małych butelek z wodą.

Jaki bidon wybrać? 

Kupmy taki bidon, który nam się podoba wizualnie, żebyśmy z chęcią z niego korzystali. Nie ma nic lepszego niż stylowe dodatki, a bidon może być jednym z nich. Poza wyglądem warto zwrócić uwagę na wygodę użytkowania. Najlepiej, żeby bidon był lekki (kiedy wypełnimy go wodą będzie cięższy, pamiętajmy o tym) i poręczny. Jeśli kupujemy bidon na co dzień, zastanówmy się, czy sprawdzi się w wielu sytuacjach, żeby nie kupować kilku niepotrzebnych butelek na każdą okazję. Kolejną, ważną cechą, na którą nie można nie zwrócić uwagi, jest oczywiście materiał, z którego został wykonany bidon. 

Bidon ze szkła 

Często butelki na wodę ze szkła mają świetny design, a my kupujemy je właśnie ze względu na prostotę. Możemy mieć jednak pewne opory przed zakupieniem szklanego bidonu, obawiając się, że się stłucze przy pierwszej okazji, albo będzie po prostu zbyt ciężki. Niektóre bidony dostępne na rynku są jednak produkowane z bardzo wytrzymałego szkła boro-krzemowego, który charakteryzuje się wysoką odpornością i jest niezastąpiony pod względem przechowywania napojów. 

Tritanowe bidony 

Nie każdy może wiedzieć, czym jest tritan, dlatego zaczniemy od wyjaśnienia tego terminu. To sztuczne tworzywo, które wyróżnia doskonała jakość. Jest odporne i bardzo wytrzymałe. Nie zawiera Bisfenolu A (BPA), więc jest nietoksyczne i nie wchodzi w reakcję z żadnymi substancjami. Docenią go osoby, które chcą myć swój bidon w zmywarkach, ponieważ tritan jest bardzo odporny na ciepło, dzięki czemu może być myty nawet w wysokiej temperaturze. 

Stalowe butelki termiczne

Jeśli chcemy mieć akcesorium dwa w jednym, czyli zarówno bidon, jak i termos. Jeśli poszukujemy butelki, która utrzyma ciepło (albo zimno) naszego napoju, wybierzmy stalowy model. Butelki na wodę ze stali są wykonane ze specjalnej stali nierdzewnej, używanej do produkcji najlepszej jakości naczyń kuchennych. Stal jest twarda i odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Poza wyjątkową trwałością, główną zaletą butelek stalowych jest ich design. Butelki są zaprojektowane w minimalistycznej formie, mają prosty, elegancki kształt.

Eco bidon z trzciny cukrowej 

Bidony ekologiczne wykonane z trzciny cukrowej to wyjątkowe produkty. Są lekkie, trwałe i wygodne podczas użytkowania. Są najlepszym wyborem dla tych, którzy nie pozostają obojętni na los naszej planety i starają się dbać o środowisko. Materiał pozyskiwany z trzciny cukrowej na butelki w całości podlega recyklingowi. Dodatkowo, jego produkcja nie pozostawia śladu węglowego w środowisku naturalnym, ma ujemny bilans CO2. Tworzywo poza tym, że jest ekologiczne, to jest pozbawione BPA i innych niebezpiecznych substancji, dlatego można w nim śmiało przechowywać napoje, bez obawy, że zmieni się ich smak. 

Bidon plastikowy 

Osoby, które potrzebę kupna bidonu motywują chęcią dbania o środowisko raczej nie zdecydują się na kupno bidonu plastikowego. Chociaż należy wspomnieć, że jedna plastikowa butelka na wodę, którą wykorzystamy wiele razy, jest wciąż lepsza niż kupowanie kilka razy dziennie małych, plastikowych butelek wody w spożywczaku. Plastikowe bidony są przede wszystkim lekkie, co sprawdzi się studentom i uczniom, którzy na co dzień dźwigają bardzo ciężkie plecaki lub torby. Niektóre osoby wyczuwają specyficzny smak i zapach, korzystając z plastikowych butelek. Producenci często zapewniają, że ich plastikowe bidony są wolne od szkodliwych substancji, takich jak Bisfenol A, zawsze należy to jednak weryfikować. 

Potrzeba nawadniania organizmu jest wręcz oczywista.  Dbanie o odpowiednie nawodnienie dostarcza nam dużych korzyści, m.in. pomaga w utzrymaniu odpowiedniego poziom energii, zwiększa wydolność fizyczną. Pomaga zachować zdrowy i młodzieńczy wygląd skóry. To bardzo ważne, żeby codziennie wypijać dużą ilość wody, a najlepiej robić to z pomocą ekologicznych butelek na wodę.