biegająca para w bieliźnie termoaktywnej

Bielizna termoaktywna, czyli strój dla biegacza na zimę

W lato skompletowanie ubrania sportowego nie stanowi problemu. Koszulka, spodenki, wygodne buty do biegania i można zacząć trening. Schody zaczynają się, kiedy pogoda płata figle i zaczyna się jesień. Jak dobrać strój do biegania na sezon jesień/zima? 

Bielizna termoaktywna

Najczęściej bielizna termoaktywna do zestaw koszulki z długim rękawem oraz kaleson, leginsów. Czasem zdarza się, że możemy kupić je w zestawie, w atrakcyjnej cenie. Bielizna ta wykonana jest z włókien naturalnych, syntetycznych albo z połączenia obu tych tkanin, choć zdecydowanie popularniejsze w tym przypadku są tworzywa syntetyczne. Ważne, by były dość elastyczne i ściśle przylegały do ciała. 

Jak działa bielizna termoaktywna? 

Bielizna termoaktywna zaprojektowana jest w taki sposób, by ściśle przylegała do ciała i zapewniała komfort cieplny. Bielizna tego typu ma  za zadanie odprowadzić pot od powierzchni naszego ciała. Dzięki odpowiednio dobranej konstrukcji włókien i materiału, zapobiega utracie ciepła, pochłaniając wilgoć.

Koszulka termoaktywna

Koszulki termoaktywne można wykorzystać nie tylko podczas biegania, ale i na nartach, czy snowboardzie. Ten cieniutki materiał, jako dodatkowa warstwa na ciele, robi dużą różnicę. Na koszulkę termoaktywną zakłada się kolejne warstwy w zależności od warunków pogodowych. Może być to tylko bluza, ale również bluza, polar i kurtka. 

Legginsy czy kalesony? 

Kalesony zaliczamy do bielizny. Nikt raczej nie korzysta z kaleson jak z legginsów i biega tylko w nich, nie mając nic na wierzchu. Według osobistych upodobań możemy zdecydować się na zestaw kaleson i np. krótkich lub długich spodenek do biegania. Bywa, że niektórzy sportowcy od kalesonów wolą zwyczajne cienkie legginsy. Może to posłużyć również jako dodatkowa warstwa na sam spód. Pamiętajmy, że zestaw ubrań sportowych możemy mieszać i urozmaicać jak tylko chcemy. Najważniejsza jest nasza wygoda. 

Odzież termiczna – co to takiego? 

Odzież termiczna zapewnia użytkownikowi wysoką izolację cieplną. Chroni przed siarczystym mrozem oraz wyziębieniem organizmu. Korzysta się z niej w okresie późnej jesieni, zimy i przedwiośnia. Odzież termiczna produkowana jest materiałów o gęstej, grubej strukturze, które chronią organizm przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Do odzieży termicznej zaliczamy wszelkiego rodzaju bluzy polarowe, swetry wełniane, czy też ocieplane kurtki itp. 

Odzież termiczna nie odprowadza wilgoci i nie umożliwia wentylacji. Jeżeli się w niej spocimy, nasz pot nie zostanie odprowadzony na zewnątrz, a więc jesteśmy narażeni na przemarznięcie. Z tego właśnie względu nie poleca się odzieży termicznej dla sportowców, którzy trenują na świeżym powietrzu. 

Bielizna termoaktywna – podsumowanie

Bielizna termoaktywna to akcesorium sportowe, które powinno zagościć u każdego, kto lubi uprawiać sport na świeżym powietrzu. Niezależnie od tego, czy jeździsz na nartach, biegasz, śmigasz na rowerze. Jeżeli zdarza Ci się pójść na trening w chłodniejszy dzień, załóż bielizną termoaktywną. Uchroni Cię przed wyziębieniem oraz zwiększy Twój komfort.