profesjonalny bieg, biegaczki, wyścig

Pulsometr do biegania – jaki wybrać?

Zastanawiasz się nad zakupem urządzenia, jakim jest pulsometr do biegania? Pulsometr to przydatne akcesorium, przeznaczone dla sportowców, którzy chcą w trakcie treningu mieć kontrolę nad swoim pulsem i w odpowiedni sposób dostosowywać intensywność treningu. 

Co to jest pulsometr?

Pulsometr to urządzenie monitorujące tętno, czyli falę ciśnieniową krwi, która jest wyrzucana z serca i rozprzestrzenia się wzdłuż naczyń tętniczych, powodując ich odkształcenie. W miarę zwiększania intensywności naszych ćwiczeń puls wzrasta. W czasie treningu tętno średnio wynosi 150-170 uderzeń na minutę. Urządzenie typu pulsometr wyglądem do złudzenia przypomina zegarek. Dodatkową częścią jest jednak opaska zakładana na klatkę piersiową. Pomiaru tętna dokonuje opaska za pomocą specjalnego nadajnika, który następnie przekazuje pomiar drogą radiową do zegarka. Na ten moment występują na rynku pulsometry bez opaski, które wykorzystują technologię tzw. „optycznego pomiaru tętna”. Nowoczesne pulsometry są wyposażone w nowoczesne funkcje.

Funkcje pulsometru 

Pulsometr mierzy puls, oblicza maksymalne tempo, pokazuje jak szybko należy biegać, aby osiągnąć najlepsze rezultaty i poprawić formę. Za pomocą tego urządzenia, o niewielkich rozmiarach, będziemy mogli mierzyć średni, maksymalny puls, czas treningu, długość kroku, przebieg trasy, spalonych kalorii, obciążenia organizmu itp. Nowocześniejsze modele mają możliwość spersonalizowania widoku na ekranie, czy ustawienia alertów. Użytkownicy pulsometru otrzymują również gotową analizę postępów w dzienniku treningowym. Swoje wyniki mogą porównywać z innymi użytkownikami, pod warunkiem, że mają dostęp do aplikacji mobilnych i zapisują trasy dzięki wbudowanemu czujnikowi GPS. Kwestia, jakich funkcji powinieneś szukać zależy więc w dużej mierze od tego, na jakim poziomie zaawansowanie biegasz i jakich informacji o odbywanych przez siebie treningach potrzebujesz. 

Czy pulsometr to niezbędne akcesorium dla biegacza? 

Pulsometr jest na pewno przydatnym urządzeniem dla tych, którzy chcą mieć świadomość swojej wydajności treningowej. Pulsometr pozwala analizować treningi i kontrolować, w jakiej formie jest nasze ciało. Jeśli jednak jesteś początkującym biegaczem i biegasz tylko rekreacyjnie, nie potrzebujesz najlepszej klasy sprzętu. Zainwestuj w podstawowe urządzenie o zadowalających parametrach. Możesz wziąć pod uwagę zakup smartband. Pamiętaj, że nie należy bezkrytycznie przyjmować, a następnie stosować wskazówki, wynikające z pomiarów z pulsometru. Kwestią najbardziej istotną jest mimo wszystko nasze samopoczucie na treningu. 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? 

Warto wybierać sprawdzone marki. Brandy o dobrej renomie i wielu zadowolonych klientach są naszą gwarancją. Ponad to, musimy zwrócić uwagę na wytrzymałość, wygodę, wodoodporność oraz kompatybilność z mobilnymi systemami operacyjnym pulsometru. Pamiętajmy, że sprzęt tego typu kupuje się na lata, więc jego cena powinna być kwestią drugorzędną. Należy jednak wspomnieć, że pojedyncze modele pulsometrów zaczynają się od 300 zł i sięgają do kilku tys. 

Zakup urządzenia pulsometr – podsumowanie 

Wbrew opiniom niektórych pulsometr jest urządzeniem przeznaczonym nie tylko dla biegaczy. Mogą z niego korzystać osoby uprawiające różne dyscypliny sportowe. Naszym zdaniem warto mieć kontrolę nad naszym tętnem i odpowiednio dopasowywać do niego intensywność naszych ćwiczeń.