Ze względu na warunki pogodowe bieganie jesienią i zimą może stanowić wyzwanie. Biegacze muszą sprostać nie tylko niskim temperaturom, ale również słabej motywacji, której zazwyczaj brakuje w krótkie, szare dnie. Jakie buty do biegania wybrać na zimniejsze pory roku? O czym pomyśleć podczas zakupu butów, żebyśmy czuli się bezpiecznie i wygodnie?
Zimowe biegówki – na co zwrócić uwagę?
Zimowe buty do biegania muszą być dobrze przemyślanym zakupem. Na zaśnieżonej lub mokrej powierzchni łatwiej się poślizgnąć, a jak wiadomo, to może prowadzić do poważnych kontuzji. Ponadto, biegając w niskich temperaturach, nie można doprowadzić do przemarznięcia stóp, ponieważ może się to skończyć przeziębieniem. Szukając butów do biegania w jesień lub zimę, trzeba zatem zwrócić uwagę na ich przyczepność oraz nieprzemakalność. Kupując buty do biegania na zimę, weź pod uwagę niżej wymienione czynniki.
Amortyzacja
Prawidłowa amortyzacja jest ważna przy każdym rodzaju butów biegowych. Jeśli zazwyczaj biegamy ulicami, czy asfaltowymi alejkami, robiąc długie dystansy, to nie może jej zabraknąć. Brak odpowiedniej amortyzacji skutkuje przeciążeniem w stawach skokowych, więzadłach, kolanach czy kręgosłupie. Może to doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Szczególnie osoby o niskim stopniu zaawansowania powinny zainwestować w buty z dobrą amortyzacją, dopóki nie wyrobią sobie poprawnego nawyku lądowaniu na śródstopiu.
Przyczepność do podłoża
Profesjonalni biegacze wiedzą, jak bardzo ważny jest parametr przyczepności, jeśli chodzi o bezpieczeństwo biegania. Wybierając buty biegówki, najlepiej wziąć pod uwagę nawierzchnię, po której zazwyczaj biegasz. W ten sposób dobierz odpowiednią podeszwę i bieżnik. Buty do biegania w trudnym terenie, np. w lesie mają mocniej zarysowany bieżnik, buty na asfalt i inne twarde nawierzchnie mogą mieć bardziej płaskie podeszwy.
Stabilizacja stopy
Biegając, musimy pamiętać o tym, żeby nasze stopy nie wyginały się na prawo-lewo. Jeżeli twoje stopy podczas biegania rotują do środka, wybierz modele ze wzmocnieniem w wewnętrznej ich części. Jeśli z kolei stopy odchylają się na zewnątrz, kup buty ze sztywniejszą cholewką. Takie wzmocnienie ustrzeże przed poważnymi kontuzjami stawów oraz bólem kręgosłupa. Jeśli nie masz pewności, jakie obuwie wybrać, sprawdź swoje stare, zużyte modele. Najprościej sprawdzić, czy ma się problem z nadmierną rotacją po tym, czy w zużytych butach występują mocne przetarcia po jednej ze stron.
Wodoodporne materiały
Biegając w deszczu lub śniegu, jesteśmy narażeni na to, że nasze buty przemiękną, dlatego buty biegówki do użytkowania w chłodniejsze dni muszą być wykonane z wykorzystaniem woodpornej membrany z groteksu, która nie będzie przepuszczała wilgoci, ale i nieco nas ochroni przed zimnem. Osoby decydujące się na nieprzemakalne obuwie muszą pamiętać, że jeśli zdarzy im się wdepnąć w kałużę, a wilgoć dojdzie głęboko do materiałów, to but będzie potrzebował nieco więcej czasu na wyschnięcie niż w przypadku innych modeli.
Ocieplane buty
Wszyscy wiemy, że nie wolno dopuścić do wyziębienia stóp, ponieważ można to później odchorować. Biegając w chłodniejsze dni, należy wybrać więc obuwie wykonane z materiałów o gęstszym splocie, które lepiej chronią przed zimnem i wilgocią, a jednocześnie umożliwiają naszej stopie oddychanie. Biegacze mogą wybrać pomiędzy niskimi butami a modelami jesienno-zimowymi o wyższej cholewce.
Najlepsze biegówki w okresie jesienno-zimowym
Ranking butów do biegania wg redakcji SportoweAkcesoria.com
- BROOKS GHOST 13 G-TX
Model doskonały do codziennych treningów, który sprawdzi się zarówno na asfalcie, jak i ubitych leśnych ścieżkach. Jest to opcja dla początkujących i średniozaawansowanych biegaczy, którzy cenią sobie dobrą amortyzację i dynamikę. Cholewka buta nie ma szwów, więc redukuje ryzyko otarć stopy. Buty nadają się także do uczestnictwa w zawodach.
- ASICS GEL-PULSE 12 G-TX
Dostępne w kilku wersjach kolorystycznych, dla panów i pań. Model wyprodukowany jest z użyciem miękkich i oddychających materiałów, co zapewnia najwyższy komfort użytkowania. Sprawdzi się do częstych treningów po twardej nawierzchni. Model ten ma również dobrą amortyzację. Można powiedzieć, że buty same naprowadzają użytkownika na prawidłowy ruch stopą w trakcie biegu, dzięki czemu początkujący biegacz zminimalizuje ryzyko kontuzji.
- ASICS GEL-CUMULUS 22
Jeden z najpopularniejszych modeli do różnego rodzaju biegów. Nadaje się do spokojnych przebieżek, jak i do szybszych biegów. Naszym zdaniem da sobie radę również podczas zawodów. Model tych butów wyróżnia się dobrą amortyzacją, ponieważ pod piętą i palcami wbudowany ma specjalny GEL. Dodatkowo pianka Flytefoam Propel dodaje mu sprężystości. But jest wodoodporny, dzięki membranie gore-tex.
- COLUMBIA CALDORADO III OUTDRY
Idealny model dla kogoś, kto po raz pierwszy kupuje buty trailowe. Buty przeznaczone jest do treningu w lasach lub górach. Caldorado zapewniają bardzo dobrą przyczepność i amortyzację dlatego świetnie sprawdzą się podczas zbiegania z nachyleniem podłoża. Model ten jest wyposażony w wodoodporną technologię OutDry, która zapobiega przemakaniu.
- NIKE LUNARGLIDE+4 SHIELD
Nike LunarGlide+4 to model, który jest lekki i niezwykle wygodny. Zapewnia zadowalającą amortyzację oraz wsparcie. Specjalna wkładka wewnątrz buta uniemożliwia dostęp do wody, ale też ożywia kolorystykę obuwia. Model wspierany jest przez system dynamicznego dopasowania Nike Dynamic Support.
- NIKE FREE RN 5.0 SHIELD
Model dla biegaczy Nike Free RN 5.0 Shield zapewnia swobodę ruchów i przeznaczony jest do raczej krótkich biegów. Nie bez powodu znajduje się on na ostatnim miejscu naszego rankingu. Podeszwa butów ma specjalną piankę, która odpowiada za elastyczność buta i wygodę jego użytkowania. Warto wspomnieć o jakości wykonania tego buta, ma on szczelne szwy, a zewnętrzna warstw wykonana jest z nieprzemakalnego materiału.
Przydatne akcesoria do biegania w zimę
W sezonie jesień/zima warto zaopatrzyć się nie tylko w wygodne buty do biegania, ale również w inne praktyczne akcesoria, dzięki którym treningi w zimnie będą dla nas bardziej komfortowe. Sprawdzą się:
- skarpety do biegania zimą – dostępne są nawet wodoodporne modele,
- nakładki antypoślizgowe – przydadzą się, kiedy trasa biegowa, którą zazwyczaj wybierasz, jest oblodzona. Zapewniają stabilizację w najtrudniejszych warunkach,
- stuptuty do biegania – lekki materiał, który zakładamy w okolice kostki, by przykrył cholewkę buta przed błotem, śniegiem, który normalnie mógłby nam wpaść do środka.