ćwiczenia w domowej siłowni

Domowa siłownia – co kupić na start?

Wykonanie treningu siłowego ma wiele zalet, jednak nie każdy może sobie pozwolić na to, by kilka razy w tygodniu dojeżdżać na publiczną siłownię. Własna domowa siłownia zapewni swobodę co do godziny treningów i pozwoli nam zaoszczędzić dużo czasu. Przedstawiamy kilka propozycji sprzętu do domowej siłowni. 

Mata do ćwiczeń

Mata do ćwiczeń to podstawowy atrybut każdego sportowca. Akcesorium tego typu jest tanie i bardzo funkcjonalne. Przyda się nam podczas wykonywania ćwiczeń rozciągających, czy typu fitness. 

Rowerek 

Rowerek stacjonarny to doskonałe uzupełnienie domowej siłowni. Jest to jedno z najbardziej popularnych i lubianych narzędzi treningowych. Nadaje się na rozgrzewkę. Sprawdzi się zarówno początkującym, jak i zaawansowanym użytkownikom. 

Bieżnia 

Biegacze nie zapomną na pewno o bieżni, wyposażając swoją domową siłownię. Dobra bieżnia do domu okaże się dobrą alternatywą do biegania w chłodniejsze dni. Na rynku dostępnych jest wiele modeli bieżni, ich ceny zaczynają się już od 700 zł.  

Ławeczka do ćwiczeń

Ławeczka do ćwiczeń przydaje się w wielu rodzajach ćwiczeń. Dobrym wyborem będzie model regulowany, który pozwoli na trening różnych partii mięśniowych. 

Kółko do ćwiczeń mięśni brzucha

Kółko do ćwiczeń (tzw. wheel) to przyrząd, który z pewnością urozmaici ćwiczenia na mięśnie brzucha. Choć na pierwszy rzut oka korzystanie z kółka może wydawać się bardzo trudne, to już po pierwszym treningu zrozumiemy, że warto się przemęczyć. Ćwiczenia z kółkiem zastępują nam tradycyjne brzuszki. Dzięki nim wzmocnimy przede wszystkim mięśnie głębokie (posturalne), dzięki czemu unikniemy uciążliwych bólów pleców.  

Taśmy TRX 

Taśmy TRX są skutecznym akcesorium treningowym. Służą do wykonywania ćwiczeń wykorzystujących obciążenie własnego ciała. Pasy TRX dają wiele możliwości. Można je wykorzystać do niezliczonej ilości ćwiczeń, dzięki którym będziemy wzmacniać wszystkie partie mięśniowe naszego ciała. 

Hantle i kettlebell 

Ciężarki pozwalają na wykonanie treningu siłowego. Są odpowiednie zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Na rynku dostępne są hantle o różnorakiej ciężkości, dzięki czemu każdy dobierze je indywidualnie do swoich potrzeb. 

Drążek do podciągania się

Drążek pozwoli na piękne wyrzeźbienie ramion i pleców. To bardzo popularne narzędzie, szczególnie wśród mężczyzn. Najtańszy model drążka to drążek rozporowy, który montujemy w ościeżnicy drzwi.

Roller do masażu mięśni

Wszyscy Ci, którzy lubią wykonywać ćwiczenia fizyczne i trenują regularnie, powinni pamiętać o odpowiedniej regeneracji. Napięte mięśnie mogą utrudniać codzienne czynności, a także niekorzystnie wpływać na naszą postawę. Akcesorium sportowe, jakim jest roller, służy do automasażu mięśni. Roller ma wiele korzyści, przyspiesza regenerację mięśni, odpręża po treningu, relaksuje ciało.

Drobne akcesoria

Poza wyżej wymienionym profesjonalnym sprzętem sprawdzą się również drobne akcesoria sportowe do ćwiczeń w domu. Przydatne mogą okazać się gumy treningowe, piłka fitness, steppery, czy bidon na wodę.

Zalety i wady posiadania domowej siłowni 

Trudno nie zgodzić się z faktem, że urządzenie domowej siłowni jest dość kosztowną inwestycją. Jednak, zliczając wydatek rocznych karnetów na siłownię, ten wydatek wydaje się coraz bardziej racjonalny. Zanim zabierzemy się za kompletowanie sprzętu do domowej siłowni, warto zrobić analizę zysków i strat. Jakie są plusy i minusy posiadania własnej domowej siłowni? 

Wady domowej siłowni

  • duży koszt urządzenia siłowni, 
  • mały wybór sprzętu, 
  • potrzebna jest przestrzeń na zrobienie siłowni,
  • domownicy mogą nam przeszkadzać w treningu,
  • koszty konserwacji sprzętu. 

Zalety domowej siłowni

  • jesteśmy sami na siłowni, więc na żaden sprzęt nie musimy czekać, 
  • dowolna pora ćwiczeń,
  • oszczędność czasu, który zazwyczaj poświęcaliśmy na dojazdy na siłownie.  

Domowa siłownia – podsumowanie

Trening na siłowni nie jest dla każdego. Wiele osób narzeka na podstawowe wyposażenie siłowni lub dużą odległość od ich miejsca zamieszkania. Dobrym pomysłem jest urządzenie domowej siłowni. To z pewnością jeszcze bardziej zmotywuje nas do regularnych treningów. Pamiętajmy również, że nie musimy od razu zakupić wszystkich potrzebnych sprzętów. Siłownię możemy urządzać sukcesywnie, krok po kroku, zakup po zakupie.