staniki sportowe

Jak dobrać stanik sportowy?

Wiele kobiet zmaga się z problemem, jaki jest dobór odpowiedniego stanika sportowego do rozmiaru biustu. Postaramy się wytłumaczyć, na co należy zwracać uwagę przy wyborze biustonosza do ćwiczeń. Pamiętaj, że tylko dobrze dopasowany stanik sportowy zapobiegnie możliwym deformacjom piersi w trakcie intensywnych treningów, dlatego warto poświęcić czas i zakupić idealny model do naszych potrzeb. 

Jak dobrać rozmiar stanika sportowego?

To bardzo ważne, aby zakupiony przez nas biustonosz, miał odpowiedni rozmiar. Poniżej opisujemy, jak dokonać dwóch najważniejszych pomiarów przed zakupem stanika sportowego.

Obwód pod biustem

Ciężar pirsi powinien opierać się na obwodzie biustonosza. Polki często błędnie noszą biustonosze o zbyt luźnym obwodzie i za ciasnych ramiączkach. Obwód mierzy się na wysokości mostka. Mierząc swój obwód, nie zapomnij, że taśma musi być mocno naciągnięta. Swój wynik zawszą zaokrąglij w dół, nie w górę. Pamiętaj, że sportowe staniki są zwykle dość elastyczne, dlatego weź pod uwagę fakt, że po praniu mogą się nieco rozciągnąć. 

Obwód w biuście 

Obwód biustu mierzymy centymetrem krawieckim na tej samej wysokości zarówno z przodu, jak i z tyłu. Podczas mierzenia nie starajmy się ściskać piersi. Pomiary dokonujemy na wysokości brodawek. 

Rodzaje sportowych biustonoszy 

Obecnie mamy bardzo duży wybór biustonoszy. Wszystkie dostępne modele klasyfikujemy do konkretnych rodzajów biustonoszy: 

  • Compression bra – przeznaczony dla kobiet z małym biuście (miseczka A i B). Jego funkcją jest przyciśnięcie piersi do klatki piersiowej tak, by nie poruszały się podczas treningu, 
  • Encapsulated compression bra – tak jak w przypadku poprzedniego modelu, tak i ten ma za zadanie przyciśnięcie piersi do klatki. Biustonosze tego typu przyciskają jednak każdą pierś z osobna, zapewniając większe zabezpieczenie podczas ruchu. Powinny go wybierać panie, które lubią bardziej intensywne treningi, 
  • Adjustable encapsulated compression bra – biustonosz tego typu gwarantuje największą stabilność. Niektóre modele mają regulowane taśmy pod biustem, dzięki czemu mogą go wybierać panie o różnym obwodzie. To odpowiedni wybór dla kobiet o obfitym biuście, którym zależy na utrzymaniu piersi w prawidłowym ułożeniu. 

Stanik sportowy dobieraj do intensywności ćwiczeń

Przed zakupem sportowego stanika zastanów się, do jakich ćwiczeń go potrzebujesz. Na rynku jest wiele różnych modeli. Różnią się one jakością wykonania oraz poziomem stabilizacji. Inny typ biustonoszu będzie nadawał się do jogi, a inny do biegania i innych intensywnych ćwiczeń. Jeżeli wybierasz bardzo dynamiczne sporty, potrzebujesz mocniejszego wsparcia dla biustu. Pakujesz swoją sportową torbę i zastanawiasz się co zabrać na siłownię? Stanik sportowy to must have.

Zakup sportowego stanika

Podczas przymierzania sportowego stanika zwróć uwagę, czy pas odpowiednio przylega do Twojego ciała, im ciaśniejszy, tym lepiej. Jeśli wybierasz stanik z uformowanymi miseczkami, to pamiętaj, że miseczka powinna obejmować całą pierś. Nasze ramiączka nie powinny za mocno wpijać się w nasze ciało. Jeśli tak jest, poluzuj je. Kupując biustonosz, weź pod uwagę, że będziesz w nim ćwiczyć, dlatego podczas przymierzania warto zrobić kilka wyskoków i skłonów przed lustrem, by sprawdzić, czy nasz biust jest odpowiednio przytrzymywany.