kubek termiczny i termos

Kubek termiczny w góry czy termos turystyczny? Co kupić?

Podczas planowania wypadu w góry musimy zdecydować, czy chcemy zabrać ze sobą porządny kubek termiczny, czy może termos? W okresie jesienno zimowym zwiększa się zapotrzebowanie na tego rodzaju sportowe akcesoria. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że przyjemnie jest ogrzać się ciepłą herbatą lub kawą, kiedy udaliśmy się w góry w chłodniejsze dni. 

Kubek termiczny – na co zwrócić uwagę? 

Kubki termiczne są skonstruowane z podwójnych ścianek, pomiędzy którymi jest pusta przestrzeń z niskim ciśnieniem, czyli tzw. próżnią techniczną. Dzięki temu mogą przechowywać napoje o dużej różnicy temperatur w stosunku do otoczenia. Czym kierować się podczas wyboru kubka zatrzymującego ciepło? 

Szczelność

Kubek termiczny służy nam przede wszystkim poza domem, w trakcie górskich wypraw, czy innej podróży. Przechowywujemy go na dnie plecaka lub torby, wrzucamy na siedzenie pasażera w samochodzie. Właśnie dlatego głównym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest szczelność naczynia. Kubek, który będzie rozszczelniony, nie tylko może przeciekać, ale i nie będzie spełniał głównego założenia kubka termicznego, czyli nie utrzyma ciepła. 

Rodzaj korka i ustnika 

Ważnym elementem kubków termicznych jest to, co przykładamy do ust, by się napić, czyli ustnik. Jeżeli lubimy napić się w biegu, kiedy ryzyko polania się napojem jest największe, wybierajmy małe ustniki, które otwieramy za pomocą przycisku. Dzięki temu otworzymy lub zamkniemy przesłonę na ustniku i bez obaw napijemy się, jadąc autem, lub nie zatrzymując kroku na górskim szlaku. 

Pojemność

Kubki termiczne występują w różnych pojemnościach, a to jaką Ty wybierzesz, zależy tylko i wyłącznie od Twoich preferencji. Kupując kubek, weź pod uwagę, że mniejsza pojemność, to również lżejsza waga. Jeśli więc planujesz mieć ze sobą ciężki bagaż, to być może nie opłaca Ci się wybierać maksymalnej pojemności naczyń. 

Materiały, z których kubek został wykonany 

Kupując kubek termiczny, powinniśmy wziąć pod uwagę materiały, z jakich jest wykonane. Niektóre surowce wykorzystywane w naczyniach do przechowywania żywności lub napojów zawierają chemiczne substancje, takie jak BPA, które są szkodliwe dla zdrowia i zwiększają ryzyko zachorowań na niektóre choroby. Zawsze szukajmy informacji o materiałach na opakowaniach produktu.

Wygląd 

Zawsze przyjemniej korzysta się z przedmiotów, które wizualnie się nam podobają. Producenci kubków termiczny prześcigają się w wymyślaniu coraz to bardziej oryginalnych kolorów i wzorów pojemników. Niektóre kubki mają dodatkową powłokę antypoślizgową, by było nam wygodnie go trzymać. 

Termos czy kubek termiczny? 

Zastanawiasz się, co byłoby dla Ciebie lepszym wyborem? Kubek i termos tylko pozornie niewiele się różnią. Weź pod uwagę, że kubki termiczne lepiej sprawdzą się, kiedy chcesz mieć lekkie i małe naczynie, które zabierzesz ze sobą wszędzie, a dodatkowo wygodnie się z niego napijesz. Termosy zazwyczaj służą do transportowania większej ilości herbaty lub kawy, z założenia zabieramy je na dłuższe wycieczki. Termosy mają różne kształty i pojemności. W niektóre z nich zapakujesz nawet zupę lub inny obiad. Kubki termiczne gorzej od termosów trzymają temperaturę.

Pamiętajmy, że nie tylko na szlaku przyda się dobry kubek termiczny. Ciepły napój w kubku umili nam chłodny poranek, stojąc w korku w drodze do biura lub rozbudzi podczas wczesnych wykładów na uczelni. 

Sprawdź wpis dotyczący butelek na wodę i bidonów!