ćwiczenia z rollerem i wałkiem

Rollery i wałki do masażu – jaki wybrać?

Rollery piankowe, które znamy również pod nazwą „foam roller” są akcesorium do masażu ciała i mięśni. Rollery mają kształt wałka, możemy spotkać rollery o gładkiej powierzchni bądź z licznymi wypustkami. Roller powinien nam odpowiadać pod stopniem twardości. Warto zapoznać się z wałkami do masażu ponieważ mają poprawiają krążenie oraz relaksują wybrane partie ciała. 

Zastosowanie foam roller

Rosnąca popularność wałków do masażu z pewnością może zaskoczyć tych, którzy nigdy z nich nie korzystali. Jednak już po pierwszym masażu lub ćwiczeniach z wałkiem wszystko staje się jasne. Wśród zalet stosowania rollerów możemy wymienić: 

  • ujędrnienie ciała,
  • wysmuklenie sylwetki,
  • zniwelowanie bólu pleców,
  • stabilizacja kręgosłupa oraz korygowanie wady postawy,
  • rozciągnięcie mięśni np. po intensywnym treningu. 

Rollery dla sportowców

Najczęściej rollerów używają sportowcy, którzy rolują swoje ciało po zakończonym treningu w celu uelastycznienia i regeneracji mięśni. 

Wałki do automasażu

Automasaż za pomocą rollera zapobiega pojawianiu się bólu i chroni przed kontuzjami. Dzięki masażom wykonanym za pomocą rollera zwiększa się ruchomość stawów, poprawia kurczliwość mięśni, a proces regeneracji mięśni po intensywnym treningu trwa krócej.

Rollery w rehabilitacji

Rollery często wykorzystuje się podczas rehabilitacji osób, które mają problemy z kręgosłupem. Bóle kręgosłupa najczęściej spowodowane są przez przykurcz i przeciążenie mięśni przykręgosłupowych. Masaże oraz ćwiczenia z wykorzystaniem wałka na plecy rozluźnią spięte mięśnie i zniwelują ból.

Roller do masażu – czym się kierować podczas zakupu? 

Twardość

Pierwszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest twardość. Wybieramy ją w zależności od tego, jaki trening z wałkiem chcemy wykonywać. Wałki miękkie są dobre dla początkujących osób, które chcą delikatnie rozmasować swoje mięśnie. Wałki o średniej twardość są nieco bardziej zaawansowane. Wałki twarde, czyli takie, które nie odkształcają się pod naciskiem, służą do bardziej zaawansowanych ćwiczeń i zapewniają intensywne rolowanie.

Rozmiar 

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest rozmiar rollera. Na rynku znajdziemy rollery małe, średniej wielkości i duże. Mniejsze rollery służą przede wszystkim do ćwiczeń kończyn dolnych i górnych. Wykorzystamy je również do masażu szyi. Rollery średnie i duże przydadzą się do masażu punktowego, a także w ćwiczeniach kręgosłupa. 

Materiał i jakość wykonania 

Na rynku spotkamy się z rollerami wykonanymi ze skóry syntetycznej, PVC, pianki, PE. Lepiej jest wybrać roller o wyższej jakości, aby służył nam przez wiele lat. Wybierając roller, zwróćmy uwagę na jakość wykonania, m.in. na wykończenie krawędzi.  

Wałki do masażu i ich rodzaje 

Wybierając swój pierwszy roller, szeroka oferta na rynku może nas nawet zaskoczyć. Spowodowane jest to tym, że popularność wałków wciąż rośnie, a ich użytkownicy przechodzą od wałków dla początkujących do wałków dla bardziej zaawansowanych. Wśród dostępnych modeli wyróżnia się: 

Wałki gładkie – do delikatnego masażu spiętych mięśni, 

Wałki z wypustkami – do masażu na zbite i bardzo napięte partie mięśniowe, 

Wałki krótkie – do masażu punktowego.

Wałki długie – do masażu całego ciała, a także do ćwiczeń kręgosłupa,

Rollery w formie tuby – w ich wnętrzu znajduje się tuba z tworzywa. Tę przestrzeń możemy wykorzystać jako dodatkowy schowek w trakcie ćwiczeń, często chowane są tam butelki z wodą lub ręczniki.

Rollery i wałki do masażu – podsumowanie

Rollery mają szerokie zastosowanie. W internecie dostępnych jest bardzo dużo nagrań video o tym, jak samodzielnie wykonywać ćwiczenia lub rolowanie ciała. Z pomocą wałków można również urozmaicić standardowe ćwiczenia fitness, jak np. brzuszki.