strój dla kolarza

Podstawowy strój na rower. Co założyć na rower? Elementy stroju kolarskiego.

Wielu początkującym rowerzystom może się wydawać, że strój na rower kończy się na luźnym t-shircie i wygodnych spodenkach. Nic bardziej mylnego. Taki strój nadaje się na krótką rowerową wycieczkę. Jeśli jednak interesuje Cię prawdziwe kolarstwo, lepiej przemyśl zakup profesjonalnego stroju kolarskiego. Akcesoria sportowe dla kolarzy z pewnością poprawią komfort jazdy. 

Koszulka na rower, czyli koszulka kolarska

Koszulki kolarskie są wykonywane ze specjalnych materiałów o wysokiej jakości. Ich zadaniem jest odprowadzanie wilgoci w trakcie intensywnego treningu na rowerze. Do wyboru są różne modele. Polecamy wziąć pod uwagę zakup koszulek znanych i cenionych marek, by być pewnym jakości produktu. Wiele koszulek ma specjalny krój oraz bezszwowe wykończenie, by zapewnić jak największy komfort jazdy. W wodoodpornych kieszeniach można schować niezbędne dla nas artykuły. 

Spodenki kolarskie 

Wybierając spodenki na rower, mamy wybór między obcisłymi lub luźnymi. Nie wszyscy kolarze lubią wygląd obcisłych spodenek z tzw. „pampersem”. Dostępne są również spodenki z szelkami, które z kolei założone na gołe ciało mogą powodować otarcia. Spodenki kolarskie powinny być przede wszystkim wygodne i nie ograniczać nam ruchów. Nie kupuje się spodenek, w których od razu po założeniu, czujemy dyskomfort lub wpijające się szwy. Dobre jakościowo spodenki mają płaskie szwy wewnętrzne tak, by nie powodować uciążliwych otarć. Modele z gumowymi nogawkami zapobiegają przesuwaniu lub podwijaniu się. 

Wkładki w spodenkach pełnią istotną funkcję, jednak z ich powodu należy często prać spodenki. Z tego względu najlepiej od razu zakupić kilka par. Informacje dotyczące zasad prania znajdują się jak zazwyczaj na metce.

Kask kolarski  

Rowerzyści nie mają obowiązku korzystania z kasku ochronnego. Zawodowi kolarze, którzy biorą udział w wyścigach na, mają obowiązek jazdy w kasku. Urazy głowy są bowiem najczęstszą przyczyną śmierci kolarzy. Odpowiednia ochrona głowy jest bardzo ważna, dlatego warto oszczędzić większą sumę pieniędzy i przeznaczyć ją na odpowiedni kask. Kaski współcześnie są lekkie, dobrze wentylowane i wygodne.

Jak wybrać kask na rower?

Ilość dostępnych modeli kasków może przytłoczyć. Jeśli zdecydowałeś się na zakup nowego kasku na rower, musisz wziąć pod uwagę: 

  • na jakim terenie zazwyczaj jeździć, 
  • kształt i stopień zabudowania,
  • materiał i jakość wykonania, 
  • wygląd i design,
  • rodzaj kasku (klasyczny, enduro, full face).

Strój na rower

Wybierając ubranie na rower dla siebie, weź pod uwagę, że poszczególne elementy muszą być opięte, ale nie powinny powodować dyskomfortu. Profesjonalny strój kolarski jest wykonany ze specjalnych materiałów, które oddychają, dzięki czemu wciągają pot i chronią przed przewianiem. 

Kolory stroju dla kolarza

W zależności od tego, gdzie planujesz jeździć na rowerze, wybierz kolor swojego stroju. Kolarze zazwyczaj kupują strój, który będzie pasował im do roweru. Nie ma w tym nic dziwnego. Jednak warto pamiętać o tym, że jaskrawe i żywe kolory są lepiej widoczne na drodze. Dobrze więc wybrać strój, w którym będziemy się rzucać w oczy innym uczestnikom ruchu drogowego. Można również wybrać strój z elementami odblaskowymi, dzięki czemu nawet w trudnych warunkach pogodowych lub pod wieczór będziemy bardziej widoczni, ale również bezpieczni.

Sprawdź, jakie akcesoria rowerowe na dalsze wyprawy warto mieć.