trenażer rowerowy

Trenażer rowerowy – jaki wybrać?

Trenażer rowerowy to narzędzie znane wszystkim zapalonym cyklistom. Ci, którzy nie chcą robić przerw w treningach na sezon jesień-zima, polecamy rozważyć zakup trenażera. To bardzo przydatne akcesorium treningowe, dzięki któremu pozostanie się w formie przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. 

Co to jest trenażer rowerowy? 

Trenażer rowerowy to urządzenie umożliwiające stacjonarną jazdę w pomieszczeniu. Profesjonalni kolarze i amatorzy kolarstwa mogą dzięki niemu trenować z taką samą intensywnością jak podczas normalnej jazdy na zewnątrz. Trenażery występują w różnych rodzajach oraz dostosowane są do konkretnych typów rowerów. Trenażery mogą zatem różnić się od siebie konstrukcją i zastosowaniem. 

Rodzaje trenażerów rowerowych 

Na rynku występuje kilka rodzajów trenażerów. Wśród nich wyróżniamy trenażery z rolką lub wpinane z napędem na oponę tylnego koła. Dodatkowo możemy wybrać bardziej zaawansowane technologicznie trenażery, zwane interaktywnymi. 

Trenażer rolkowy

Trenażer rolkowy to podstawowy sprzęt dla kolarzy, którzy chcą wzmocnić się kondycyjnie, ale nie mają aspiracji wyścigowych. Ma prostą konstrukcję składającą się ze stelaża z trzema rolkami, na których stawia się rower. Specjaliści mówią, że trenażer rolkowy pozwala na wypracowanie lepszej techniki jazdy, ponieważ ćwiczy utrzymywanie równowagi. Rower bowiem nie jest w żaden sposób przymocowany do urządzenia. Należy jednak wspomnieć, że ten typ trenażera dla kolarzy w większości przypadków nie symuluje obciążeń, dlatego trening siłowy jest na nim niemożliwy do wykonania. Modele z oporem magnetycznym pozwalają na bardziej realne odczucia z jazdy. 

Trenażery magnetyczne 

W przypadku trenażerów magnetycznych rower mocowany jest na specjalnej ramie, dzięki czemu stoi cały czas stabilnie, a jego użytkownik nie musi się martwić o ewentualny upadek. Magnesy w konstrukcji trenażera odpowiadają o opór, który ustawia się za pomocą specjalnej manetki. Trenażery magnetyczne uważane są za najbardziej popularny model. Dzięki konstrukcji mogą symulować podjazdy. Osoby decydujące się na trenażer magnetyczny muszą jednak wziąć pod uwagę fakt, że są to urządzenia dość hałaśliwe. 

Trenażery hydrauliczne/elektroniczne 

Trenażery hydrauliczne to urządzenia o najbardziej zaawansowanej konstrukcji. Montaż roweru odbywa się poprzez całkowite zdjęcie tylnego koła i wstawienie roweru na specjalną ramę, do której przymocowana jest kaseta. Dzięki temu kolarz precyzyjnie zmienia opór i ma gwarancję płynnej jazdy. Dodatkowo wiele modeli tego typu trenażerów pozwala na połączenie z innymi urządzeniami, np. z tabletem lub smartfonem. Użytkownik może wgrać przebyte trasy, rywalizować z innymi. Trenażery hydrauliczne doskonale imitują zjazdy i podjazdy podczas treningów. 

Trenażer interaktywny 

Trenażery interaktywne to bardzo nowoczesne urządzenia wspierające treningi w pomieszczeniu. Ich największą zaletą jest możliwość podłączenia do aplikacji komputerowych, które sterują intensywnością treningu, podają dane o przejechanym dystansie, analizują nasze osiągi. Dzięki nim możemy korzystać z symulacji wyścigów albo brać udział w prawdziwych zawodach, nie wychodząc z domu. 

Dodatkową funkcją jest imitacja jazdy na rowerze po szosie o różnym nachyleniu. Intensywność treningu można zmieniać ręcznie lub ustawić tryb automatyczny. Jak to działa? Tylne koło roweru mocowane jest do trenażera i opierane na specjalnej rolce. Opór rolki zmienia się za pomocą skomplikowanych i zaawansowanych systemów magnesów i elektromagnesów.

Dlaczego lepiej kupić trenażer rowerowy zamiast roweru stacjonarnego? 

Nieco bardziej zaawansowani kolarze z pewnością wybiorą trenażer rowerowy zamiast roweru stacjonarnego. Niepodważalną zaletą trenażerów jest fakt, że podpinamy do niego nasz własny rower i to na nim wykonujemy trening. Na trenażer możemy przypiąć różne typy rowerów, czyli szosowe, MTB lub inne. Trening na trenażerach rowerowych ma na celu wzmocnienie naszej kondycji, ale również odpowiednich partii mięśniowych. Dodatkowo trenażery są bardziej mobilne i łatwiejsze do przenoszenia. Rowery stacjonarne zajmują dużo więcej miejsca, podczas gdy trenażer z łatwością wsuniemy do szafy lub pod łóżko, kiedy zacznie się nowy sezon.