Mi band 4 od Xiaomi

Xiaomi Mi Band 4

Opaski Xiaomi bardzo szybko przejęły rynek. Zauważamy je na nadgarstkach znajomych z pracy, z uczelni, czy zwykłych przechodniów. Można odnieść wrażenie, że Mi Bandy pasują do każdej sytuacji. Korzystamy z nich na siłowni, podczas joggingu, żeby potem spełniały funkcję zwykłego zegarka w ciągu dnia. Czy najnowsza opaska Mi Band 4 od chińskiego producenta Xiaomi spełni oczekiwania swoich użytkowników? 

Funkcje Xiaomi Mi Band 4

Opaska Mi Band 4 siłą rzeczy jest lepszym akcesorium od swojej poprzedniczki Mi Band 3. Funkcją, która nie była dostępna w poprzednich generacjach, jest uruchomienie alarmu z poziomu samej opaski, dzięki czemu nie ma konieczności wchodzenia w aplikację na telefonie. Ponadto, w najnowszej opasce Xiaomi możemy zmieniać poziom głośności muzyki, wybierać następną piosenkę, czy wyciszyć muzykę całkowicie. Zarówno jak Mi Band 3 czwórka ma dobry pulsometr, pozwala na śledzenie aktywności na basenie, liczy nasze kroki. Osoby, które z pomocą Mi Band 4 chcą kontrolować aktywność snu również się nie zawiodą. 

Specyfikacja techniczna opaski Mi Band 4

Parametry techniczne

  • synchronizacja z Androidem i iOS,
  • wyświetlacz: 2,5D AMOLED 0,95 cala (120 x 240 pikseli), jasność 400 nitów,
  • łączność: Bluetooth 5.0,
  • bateria: 135 mAh Li Ion, czas działania: ok. 20 dni (wg. producenta),
  • waga: 22 g,
  • wodoodporność: do 5 ATM/50 m,
  • czujniki: akcelerometr (trzyosiowy), żyroskop (trzyosiowy) i pulsometr (optyczny).

Ekran

Od poprzednich wersji opasek Mi Band 4 wyróżnia dość spory ekran, co jednak nie spowodowało, że opaska zaczęła przypominać smartwatch. Moim zdaniem ta zmiana działa bardzo na korzyść całego sprzętu, ponieważ wyświetlacz jest bardziej czytelny, a sama opaska wciąż ma nienachalny, elegancki design. Ponadto dostajemy jaśniejszy ekran AMOLED o wyższej rozdzielczości. 

Wyświetlacz w opasce Mi Band 4 od Xiaomi

Bateria 

W miarę dokładania funkcjonalności do sprzętu, czy zwiększenia wielkości ekranu, czas pracy na jednym ładowaniu spada. Producent Xiaomi deklaruje, że opaska Mi Band 4 powinna działać nawet do 20 dni na jednym ładowaniu. Nie zweryfikowaliśmy jeszcze tej liczby, choć w poprzednich wersjach nie mieliśmy problemu z częstym rozładowywaniem się sprzętu. Czas ładowania opaski to ok. 2 godziny. 

Oprogramowanie Mi Band 4

Chciałoby się napisać, że jest to pięta achillesowa. Opaska Mi Band 4 zdaje się być bardzo dopracowanym produktem, a zawodzi to, co spodziewamy się, że będzie w niej najlepsze. Jeśli chodzi o tę klasę sprzętu, Mi Band 4 jest naprawdę dobrym technicznie produkty, jednak jego soft pozostawia wiele do życzenia. Choć opaska jest funkcjonalna i nie powoduje krytycznych błędów, to możemy wyszczególnić kilka rzeczy, które należałoby usprawnić. Przede wszystkim należy wspomnieć o zawieszającej się aplikacji. Podczas korzystania z Mi Band 4 zdarzają się nieoczekiwane przerwy w łączności. 

Design opaski Mi Band 4 od Xiaomi

Na Mi Band 4 składa się silikonowa opaska oraz wyjmowany moduł w elektroniką i wyświetlaczem. Całe urządzenie waży jedynie 22 gramy. Dzięki temu, że materiał opaski jest z silikonu, zegarek jest prawie niewyczuwalny na ręce, nie zsuwa się pod wpływem ruchów ręką. Obudowa elektroniki jest wykonana z poliwęglanu, ekran jest szklany. Przy nieostrożnym użytkowaniu mogą wystąpić niewielkie zarysowania. 

Mi Band 4 – podsumowanie 

Xiaomi bardzo ambitnie podchodzi do wypuszczanych przez siebie produktów. Mimo wszystko brakuje nam kilku funkcjonalności, które Xiaomi powinien rozważyć podczas konstruowania kolejnych generacji. Opaska Mi Band 4 nie ma funkcji płatności zbliżeniowych, a ich wprowadzenie na pewno cieszyłoby się dużym uznaniem. Ponadto, dla osób aktywnych, które wykorzystują Mi Band podczas biegania, przydatny byłby wbudowany GPS. Użytkownicy poprzednich Bandów skarżyli się na jasność wyświetlacza. Aby odczytać godzinę często trzeba było ograniczać dopływ światła i patrzeć na zegarek pod odpowiednim kątem. Problem ten na pewno rozwiązałaby automatyczna regulacja jasności, której czwórka nie posiada. Mi Bandy z każdym modelem stają się coraz bardziej funkcjonalne, szybsze i lepiej zaprojektowane. Już teraz możemy powiedzieć, że czekamy na kolejną generację opasek od Xiaomi.